Kim jest psychoterapeuta

Kto może zostać psychoterapeutą

Psychoterapeutą może zostać osoba, która ukończyła studia magisterskie z psychologii, medycyny, pedagogiki lub innego pokrewnego kierunku i rozpoczęła po studiach szkolenie z psychoterapii (zazwyczaj 4-letnie, obejmujące pracę pod superwizją i terapię własną). Po skończonym szkoleniu i zdobyciu odpowiedniego doświadczenia psychoterapeuta może ubiegać się o nadanie certyfikatu. Instytucje uprawnione do nadawania certyfikatów to Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polska Federacja Psychoterapii i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Niektóre nurty psychoterapii nadają własne certyfikaty - np. Certyfikat Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej lub Certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt. Psychoterapeutą w trakcie certyfikacji można nazwać osobę, która ukończyła co najmniej 2 lata szkolenia, pracuje pod superwizją i jest w trakcie realizacji wymogów nadania certyfikatu. Psychoterapeuta w trakcie certyfikacji ma już uprawnienia do pracy m.in. w placówkach finansowanych przez NFZ.

Różnica pomiędzy psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą

  • Psycholog to osoba, która ukończyła co najmniej studia magisterskie w zakresie psychologii. Zajmuje się krótkoterminową pomocą psychologiczną, udzielaniem wsparcia i porad psychologicznych, ma uprawnienia do przeprowadzania testów psychologicznych, diagnozowania, orzekania, wydawania opinii i zaświadczeń. Nie ma natomiast uprawnień do przepisywania leków.
  • Psychiatra jest lekarzem medycyny, czyli osobą, która ukończyła studia medyczne, a następnie specjalizację w zakresie psychiatrii. Zajmuje się leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego i dopytaniu o pojawiające się objawy wystawia diagnozę i proponuje leczenie farmakologiczne (i/lub psychoterapeutyczne).
  • Psychoterapeuta jest zazwyczaj jednocześnie psychologiem lub lekarzem psychiatrą, ale nie jest to konieczne. Jest to osoba, która po studiach magisterskich ukończyła kilkuletnie szkolenie psychoterapeutyczne. W zależności od rodzaju ukończonego szkolenia zajmuje się prowadzeniem psychoterapii dla osób dorosłych, psychoterapii dla dzieci i młodzieży, terapii par i rodzin lub terapii uzależnień. Każdy psychoterapeuta powinien pracować pod superwizją.

Co to jest superwizja

Superwizja to regularne spotkania terapeuty ze specjalistą (również psychoterapeutą) posiadającym certyfikat superwizora. Polega na konsultowaniu pracy terapeutycznej, ewentualnych trudności i przeszkód w terapii, a także innych kwestii związanych z wykonywaniem obowiązków psychoterapeuty. Superwizor pomaga terapeucie, dzieli się swoimi spostrzeżeniami i udziela rad, zwiększając w ten sposób efektywność pracy terapeuty. Uczestnictwo w superwizji to standard mający na celu zapewnienie profesjonalizmu, bezpieczeństwa i skuteczności w pracy psychoterapeuty.

0 komentarze:

Prześlij komentarz